Materiály ktoré používame na výrobu produktov

Americký orech

Orechové drevo – Americký orech, botanicky správne čierny orech, pochádza z východnej časti USA, od Massachusetts po Floridu, na západe po Texas a Minnesotu. Do Európy bol dovezený v 17. storočí a pestuje sa v parkoch a zámockých záhradách. Drevo je veľmi dekoratívne, jadro je hnedé až purpurové, beľ je biela až žltošedá. Vlákna sú väčšinou rovné, niekedy nepravidelné s jemnou až strednou štruktúrou a miernym prirodzeným leskom.

Drevo je tvrdé, stredne ťažké a odolné. Má dobrú rozmerovú stálosť, pevnosť a odolnosť proti nárazom, dobre schne a býva stabilné.

Tento druh dreva je cca 5 až 6 krát drahší ako naše bežné dreviny (buk, dub), preto majú výrobky z neho vyrobené vyššiu cenu.

svadobny krizik s jezisom DrevoDed

Dub – masív

V porovnaní s inými typmi tvrdých driev je dubové drevo najviac odolné voči poveternostným podmienkam, kvôli čomu sú jeho vlastnosti rokmi vyhľadávané.

Hustota dubového dreva je približne 0,75 g/cm3, čím je jeho štruktúra veľmi konzistentná, a drevo tak nadobúda vysoký stupeň tvrdosti a odolnosti. Vďaka zvýšenému obsahu tanínu, vytvárajúceho ochranný filter okolo buniek,  je dubové drevo veľmi rezistentné proti napadnutiu hmyzom alebo proti plesniam

Osobitnou vlastnosťou dubového dreva je vzhľadom na trvanlivosť aj jeho reakcia na vlhkosť a vodu. Dubové drevo výborne odoláva striedaniu vlhka a sucha. Vďačí za to uzatvorenej štruktúre buniek. Póry dreveného jadra sú zapustené tylózou, vďaka ktorej sa drevo stáva nepriepustným voči tekutinám. Svedčí o tom aj fakt, že kedysi boli vlastnosti dubu naplno využívané a dodnes je svojou kvalitou žiadaný nie len v interiérovom nábytkárstve.

Drevený krížik s výrezom - dub masív

BUK – masív

Buk má mäkkú kôru, do ktorej sa dajú ľahko vyrezať napríklad vaše iniciály. Preto si mnohí ľudia myslia, že samotné drevo je mäkšie, ale opak je pravdou. Bukové drevo je tvrdé, ale pružné. Najmä druhy pestované v Európe sú pevné a ťažké. 
 
Je náročnejšie na obrábanie, ale odvďačí sa vám svojou odolnosťou. Preto sa často používa na výrobu nábytku, krížov, podnosov pod obrúčky, lopárikov atď…
 

Buk je u nás veľmi rozšírená drevina, preto je bukové drevo aj jedno z najlacnejších. Cena sa líši podľa konkrétneho druhu a kvality buka a jeho spracovania. Vzhľadom na jeho nižšiu cenu ho často používame v kombinácii s drahšími drevinami, ako je orech alebo exotické dreviny.

Svadobný krížik a podnos pod obrúčky - bukové drevo

Drevovláknitá doska s vysokou hustotou (HDF)

HDF je doska z vlákien na báze dreva, lisovaná pod veľkým tlakom. Druhá strana dosky má dekor surovej HDF. Väčšina výrobkov v našej ponuke, ktoré sú určené na stenu, sú vyrobené práve z tohto materiálu. Naše dosky sú vyrobené pomletím dreva a následne pod vysokým tlakom sa drevo lisuje do dosky. Vďaka lignínu, ktorý sa prirodzene vyskytuje v dreve, nepotrebuje materiál pridanie žiadnych umelých lepidiel. Pod vysokým tlakom lisu sa doska práve vďaka nemu spojí. Dosky sú preto plne prírodné a zdravotne nezávadné. 

Výhody materiálu: Stálosť materiálu, na výber veľké množstvo dekorov, materiál nepracuje tak intenzívne ako drevo.
Nevýhody: Nemožno použiť v exteriéri, kde hrozí oprskanie vodou alebo dážď. Materiál je náchylný na vodu.

rodostrom dreveny na stenu drevoded 2

Preglejky

Preglejka je pevný stavebný materiál vyrobený z viacerých vrstiev drevenej dyhy. Jej kvalitu udáva počet vrstiev, lepidlo ktorým je zlepená a kvalita dyhy.

Dostupné druhy preglejky:

  • Buk (4 mm hrúbka) – Vysoká pevnosť materiálu. Výborne sa hodí pre drevené kľúčenky, fotoalbumy.
  • Topoľ – Uhladený jednotný povrch dreva, nižšia hustota dreva, priemerná pevnosť (4 mm hrúbka) – pre peknú topoľovú farbu sa skvele hodí na svadobné fotoalbumy
  • Breza (hrúbka 4mm a 8mm) – Výraznejšia štruktúra dreva. Vysoká pevnosť a stálosť materiálu.
dreveny fotoalbum svadobna kniha zalubeny par a vtaciky DrevoDed 2